Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller mi?

Adet Düzensizliği
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Adet Düzensizliği Hamile Kalmaya Engel Olur Mu?
adet-düzensizliğiAdet kanaması; 28 günde bir meydana gelen bu şekilde normal kanama olarak belirlenen bir durumdur. Adet kanamaları belli dönemlerde geçici olarak düzensiz olabilmektedir. Ancak; uzun süreli aynı biçimde düzensiz olarak devam eden adet kanamaları, alta kalan önemli bir durum olması halinde; hamile kalma bakımından da engelleyici olabilmektedir.

Adet dönemine yakın 5 gün içinde yumurtalar döllenmek için en üst seviyededirler.

Bu düzen bu şekilde devam ediyor olması halinde; yumurtaların daha sağlıklı olarak döllenmeye açık olduğunu belirtir. Düzensiz adet gören kişilerde bu dönemin tespitinin yapılması ve düzenli yumurtlama dönemi olması açısından sıkıntı oluşabilmektedir.

Bu durum hamile kalmak adına gereken zamanın tespit edilmemesine ve yumurtlama evresinin düzensiz olmasından kaynaklanan problem ile hamilelik yaşanmasına etken olabilmektedir.

Adet düzensizliğinin nedeni; hormonların etkisi ve rahim içinde oluşabilecek miyon gibi bir takım hastalıkların sonucunda meydana çıkması halinde hamile kalma bakımından zorluk yaşanmaktadır. Özellikle; hormonlar bu durumda en etkili olan bir durumdur.

Tiroid eksikliği ya da tiroid fazlalığı gibi hormon hastalıkları adet bozukluğu üzerinde oldukça etkili olan iki hastalıktır.

Bu durumun tedavi edilmesi ile adet düzensizliğinin de beraberinde tedavi olması yapılabilmektedir. Ayrıca; rahimde oluşabilecek, bazı hastalıklar bu düzensizliğine etkendir.

Bu hastalıkların da eğer büyük sorunlar oluşturarak ameliyat gerektirmediği durumda tedavi edilmesi ile düzelebilmektedir.