Adım Adım Kilo Nasıl Verilir ?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Adım 1;

Günde 5 şeker tüketmeniz tam olarak 100 kaloriye denktir, eğer kahve veya çay içerken şeker kullanıyorsanız bırakmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

Adım 2;

Her şeyden kısıtlanmanıza gerek yok, istediğinizi yiyin fakat porsiyonlarınızı küçültün bir şeye çok abanmak yerine her şeyden azar azar tüketin bu sayede hem isteklerinizi yemiş olursunuz hem de kilo vermeniz daha olası olur.

Adım 3;

Yemeklere koyduğumuz yağ oranına dikkat edelim, sadece yemeklere değil salataya bile haddinden fazla yağ koymak hem fazladan kalori tüketmemize neden olur hem de fazladan yağlanmamıza neden olur.

Adım 4;

Düzenli beslenelim, öğün atlamamak çok önemli bir ayrıntıdır. Sabah kahvaltısını yerinde ve saatinde yapılmalı yoksa çok acıkırız ve bir sonraki öğünde çok daha fazla yemek yeriz, akşamda tam vaktinde yemek yenilmeli aksi taktirde geceleyin acıkırız bu da bizim kilo almamıza etki eder.

Adım 5;

Bol bol su için, su içmek hem kilo vermenizde size yardımcı olur hemde cildimiz için çok önemlidir. Bazen su içmeyi unutuyoruz veya kalkıp almaya çok üşeniyoruz bunun için yanınızda her daim bir şişe bulundurun.

Adım 6;

Alkol tüketimini azaltın, alkolün bir damlasının bile 7 kalori olduğunu unutmayalım. Özellikle de votka ve viski kilo vermek isteyenlerin uzak durması gereken alkol çeşitleridir.

Adım 7;

Kafein metabolizmayı hızlandırır, kahve için, şekersiz, aromasız bir Türk kahvesi veya siyah kahve kilo vermeniz için çok etkili olacaktır, eğer çok acı kahve içemiyorsanız içine acılığı kırılsın diye hafiften light süt katabilirsiniz, ama sakın süt tozu eklemeyin süt tozunda çok kalori vardır.

Adım 8;

Vücudunuzu çok hareketsiz bırakmayın, daha dinç olabilmek ve kilo vermenizi hızlandırmak için sabahları iyi bir yürüyüş veya egzersiz hareketleri sizler için yararlı olacaktır.

Adım 9;

Yavaş yiyin ve yavaş çiğneyin, çok hızlı yemek yemek beyinin tokluk sinyallerini almayı engellemesinden daha fazla besin tüketmemizi sağlar, yavaş yediğimizde ise daha az yeriz çünkü ortaya çıkan açlık önleyici hormonların  artışına bağlıdır.

Adım 10;

İçtiğimiz içeceklere dikkat edelim, şekerli ve gazlı içecekler tüketmek besinlerden bile daha çok kalori almamıza neden olabiliyor bunun nedeni ise sıvı şekerin çok daha fazla kalori içermesi.

Adım 11;

Patates kızartması ve cips en çok kilo aldıran etkenlerden biridir. Tabii ki patates yemeyin demiyoruz fakat patates kızartması yerine fırında patatesi tercih edebilirsiniz bu yağın içinde kızarmadığından daha az kalori içerir hemde daha uzun süre bizi tok tutar.

Adım 12;

Meyve suları yerine kendi meyve suyunuzu kendiniz sıkın. Meyve suları da gazlı içecekler gibi oldukça zararlıdır ve içlerinde katkı maddesi vardır bunlar yerine evde meyve sıkacağınız varsa kendi meyvenizi kendiniz sıkın yoksa bile portakal suyu sıkmak çok kolaydır ve tadı da marketlerde satılan meyve suyundan çok daha güzeldir ayrıca çokta sağlıklıdır.