Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Ağız Kokusu Neden Oluşur?
23 Mart 2019 tarihinde eklendi, 713 kez okundu.
  • Tam Yapılamayan Ağız Ve Diş Temizliği

Dişlerimizi tam anlamıyla temizlemediğimiz de  dişlerimiz üzerinde kalan gıdalar birikir ve buda diş eti inflamasyonuna sebep olur. Bu durum ağız kokusuna ve diş eti kanamalarına yol açmaktadır. Bu yüzden diş temizliğinizi sakın aksatmayın ve her gün düzenli olarak dişleriniz fırçalayın.

 

 

 

 

  • Diş Çürükleri

Tedavi edilmeyen ve alınmayan diş çürükleri kaviteler üzerinde biriken besin artıkları nedeniyle ağız kokusunun oluşmasında epey etkili bir sorundur.

 

 

  • Dilin Fırçalanmaması

Dil fırçalamakta diş fırçalamak kadar önemlidir. Bazı bireylerde dil üzerinde bulunan girinti ve çıkıntılar derin olabilir durum böyle ise dil üzerinde biriken besin artıkları ağız kokusuna yol açar.

 

 

  • Tütün Kullanımı

Sigara ve tütün kullanımı ağız içerisindeki tükürük akış hızını düşürür ve bu durum ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasına neden olur. Çoğalan bu bakteriler ise ağız kokusuna sebep olmaktadır.

 

 

  • Alkol Kullanımı

Alkol kullanımı ağızda kuruluk yaptığı için ağızda koku oluşmasını tetikler, alkol vücut içerisinde reaksiyona girip ağız kokusunu sağlayacak bileşenler oluşturur.

 

 

  • Çeşitli Hastalıklar

Diyabet hastalığı ağız içerisinde aseton kokusunun oluşmasına sebep olabilir. Reflü, gastrit ,mide ülseri gibi hastalıklar da ağız kokusuna yol açmaktadır bunu gibi solunum yolu enfeksiyonları ve böbrek hastalıkları ağız kokusuna yol açabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git