Bindallı Modelleri ve Bindallı Trendleri

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Bindallı Modası ve Modelleri

Kökeni 14. yüzyıla kadar uzanan bindallı, ilk çıktığı tarihten bu yana birkaç değişiklik yaşayarak günümüze kadar ulaşmış durumda.

Osmanlı döneminde yaygın olarak kullanılan bindallı modelleri, aslına bakılırsa kıyafetin değil, kullanılan kumaşın adıydı.

Kadife ya da atlas kumaş üzerine, altın ya da gümüş iplikler kullanılarak yaprak, dal ve çiçek gibi desenler işlenmesi ile oluşturulan bindallı, gelinlik, gelin yatağı ya da sünnet yatağında kullanılıyordu.

Bindallı Modelleri Nasıl Kullanılır?

2018 Bindallı modelleri günümüzde kadınların kına gecesi organizasyonlarında kına gecesi elbise modelleri olarak kullanılmaktadır.

Maliyet açısından her bütçeye uygun olmadığı için günümüzde gerçek gümüş ve altın iplikler kullanılarak değil, altın sarısı ışıltılı iplikler kullanılarak yapılmaktadır.

Hüzün ve mutluluğun bir arada yaşandığı, bir kadının en özel gecelerinden birisi olan kına gecesinde birbirinden farklı birçok bindallı modeli kullanılıyor.

Bindallı Modelleri

bindallı modelleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bindallı modelleri günümüzde, geçmişte olduğu gibi gelin ve sünnet yataklarında kullanılmıyor.

Kumaştan ziyade kıyafet ile özdeşleşen bindallı modelleri, gelin olacak kadınlar tarafından kına gecelerinde kına elbisesi modelleri olarak kullanılıyor.

Bindallı modelleri, kadınların bu özel günlerinde gösterişli olmaları için altın sarısı ve gümüş detaylar ile abartı olacak desenler içeriyor.

Genellikle prenses gelinlik modeline benzer bir tasarım ile dikilen bindallılar genellikle kırmızı ve bordo gibi romantik renklerde tercih ediliyor.

Ancak farklı tarzlara uyumlu olarak lacivert ve yeşil tonlarında altın sarısı detaylar içeren bindallı modelleri 2018 sezonunda kullanılmaya devam ediliyor.