Çanakkale Harbinin Kahramanlarından Seyit Onbaşı

Çanakkale Savaşı
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı.. İki adıyla da anılır. Doğum yılı Eylül 1889, ölüm tarihi ise 1939’tur. 50 yıllık bir ömüre unutulmaz bir şan sığdırdı. I.Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde çarpışan yiğit Osmanlı askeri idi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi.
Osmanlı Ordusu’na 1909 yılında katıldı. Balkan Savaşı’nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak görev aldı. 18 Mart 1915‘te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçince Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi.

Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlarla bu saldırı püskürtüldü. Yapılan atışlar nedeniyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini akıl almaz bir güçle sırtlayarak top kundağına yerleştirdi.

Seyit Ali, ilk iki atışta Bouvet’e hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Bouvet’i ağır yaraladı.Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu,daha sonra Nusret mayın gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı.Bouvet de bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı.

Bu olaydan sonra komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı‘dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi.Fakat Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Ondan sonra fotoğraf tahta bir mermiyle çekilebildi.
Savaşın sona ermesi ile 1918’de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti.1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayata gözlerini yumdu.