Cilt Alt Tonları Nedir, Nasıl Bulunur?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Başkasında çok güzel ve çok canlı duran saç rengi bize yakışmayabilir, en sevdiğimiz ve en beğendiğimiz aksesuarı giysimize uyduramayabilir veya fondöten sürünce hasta gibi solgun bir yüzümüz olabilir, bunların hepsinin nedeni cilt alt tonundan kaynaklanmaktadır.

Cilt alt tonu üçe ayrılır, bunlar ; Warm, Cool ve Nötr’dür.

Sıcak (Warm) : Sıcak alt tonlu ciltler sarı alt tonludur.

Soğuk (Cool) : Soğuk alt tonlu ciltler ise pembe alt tonludur.

Nötr : Baskın bir sıcak veya soğuk alt tona sahip olmayan ciltlerdir. “Nötr en az rastlanan cilt tonudur”

Peki Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur? Bunları size adım adım sıraladık, bunları kendinizde deneyip inceleyerek cilt alt tonunuzu bulabilirsiniz.

  • Damar Testi: Bileklerinize bakın, eğer mavi görüyorsanız soğuk, yeşil görünüyorsa sıcak alt tonlusunuz. Hem yeşil hemde maviyse nötr alt tonu demektir.

 

  • Altın&Gümüş Testi: Boynunuza altın bir kolye takın, eğer cildiniz daha sağlıklı ve canlı gözüküyorsa cilt alt tonunuz sıcaktır.  Eğer gümüş kolye taktığınızda ise aynı etkiyi alıyorsanız cilt alt tonunuz soğuk demektir.

 

  • Kendinize Yakışan Renge Göre: Kendinize en çok mor ve mavi renk tonlarını yakıştırıyorsanız soğuk alt tonlu bir cilde sahipsinizdir. Kendinize en çok yakıştırdığınız renk sarı, turuncu, kırmızı ise sıcak alt tonlu bir cilde sahipsinizdir.

 

  • Kağıt Testi: Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın daha sonrasında elinize bir A-4 kağıdı alıp aynaya bakın ve kağıdı yüzünüze yaklaştırarak kağıttan görünen renge dikkat edin. Eğer kağıdın rengi pembemsi ise soğuk alt tonuna, kırmızı ya da sarımsı ise sıcak alt tonuna sahipsinizdir.