Çocuklarda İshal Tehlikeli Olabilir

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

İshal belirtileri nelerdir?

Normalde günde 2 ya da 3 kez dışkı yapan çocuklar üçten fazla, anne sütü alan bebekler ise 8-10 kez sulu dışkı yapıyorsa ishal olmuş demektir. Aynı zamanda dışkısında koku, kan ve sümüksü maddeler görünüyorsa bu bebeğin ishal olduğunun belirtisidir.

Bebekler Hangi Nedenlerle İshal Olur?

Çok sık temizlenmeyen biberon ve emzikler, eğer ek gıda veriliyorsa besinlerin uygun koşullarda hazırlanıp saklanmaması, bağırsak enfeksiyonları, inek sütü alerjisi, diş çıkarma, fazla meyve suyu tüketimi ve üst solunum yolu enfeksiyonları ishale sebep olabilmektedir.

İshal Olan Bebek Nasıl Beslenir ?

Aşırı ishal ve kusma ile vücut su kaybedeceğinden, bu son derece ciddi hal alarak bebeklerde beslenme bozukluğuna hatta ölümlere bile yol açabilmektedir. Bu sebeple az ve sık besleyerek beslenmeye aralıksız devam ettirilmelidir. Bebek anne sütü alıyorsa, mutlaka anne sütüne devam edilmeli. Ayrıca ishalde en iyi düzeltici besinlerden birininde yağsız yoğurt olduğunu belirtmek gerekir. Bunun dışında yağsız ve şekersiz gıdalar, özellikle pirinç, patates püresi, muhallebi, elma, şeftali, muz, havuç suyu ve bol su verilmelidir.