Dilimize Sahip Çıkalım!

Dilimize Sahip Çıkalım
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Her yerde yabancı dille yazılmış tabelalar, yazışmalarda Türkçe’yle karışık yabancı kelimelerin ve hitapların kullanılması, kendi diliyle yazılmış kitaplardan çok yabancı dille yazılan kitapların okunması…

Bu durumlar zamanla kendi dilimize verdiğimiz önemin azalmasında en önemli faktörlerdir. Dilin ne olduğunu, hayatımızda ne kadar önem teşkil ettiğini bilmiyor, bilinçlenmek için de bir şeyler yapmıyoruz.

Bugüne kadar dilin birçok tanımı yapılmıştır. Şöyle ki; “dil bir işaret sistemidir.” diyerek iş genellemeye bile vurulmuştur. Kısa tanımlarla açıklayacak olursak dil; duygu ,düşünce ve dileklerimizi anlatmaya yarayan işaretlerin daha çok ses işaretlerinin hepsine birden verilen addır. İnsan topluluklarının eseri ve belirli toplumların anlaşma aracıdır. Millet olmanın en önemli faktörüdür. Bir milletin dili olmaz ise zamanla başka milletlerin dilini benimseye başlar. Bu benimsemeyle zamanla gelenek ve kültürlerinde yozlaşma ve silinme olur, dillerini benimsedikleri gibi onların gelenek ve kültürlerini de benimsemeye başlarlar.

Hayat görüşü, düşünce tarzı, zeka teşkilliği, ruh derinliği ve duygu inceliğinin kendi dilinde ait olduğunu unutup başka dillere eğilim gösteren kişiler zamanla kendi özünden koparlar .Yabancı dillerin öğrenilmesi hem prestij hem de hayat açısından tabii ki önemli ve gerekli bir durumdur. Kendini geliştirmek, farklı kültürlerle tanışmak, genel kültürünün artması mühim bir durumdur. Fakat kendi dilini kişiliğinde asimile etmediği sürece. Kendi dilimizle ilgili araştırmalar yapmalı, kelime dağarcığımızı geliştirmeli, dilimize gereken önemi vermeliyiz.

Aksi takdirde farklı dillere olan eğilimimizden dolayı kendi dilimizin güzelliğini göremeyecek duruma geleceğiz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.