Gebelikte şeker yükleme testi nasıl ne zaman yapılır

Gebelikte bebeğin glukoz ihtiyacı
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Uzman doktorlar gebelikte şeker hastalığının tespiti için gebeliğin 24. Ve 28. Haftaları içinde glukoz yüklemesi ile kontrol yapmış oldurmanın çok faydalı bulunduğunu deklare ettiler.

Ek olarak buna ek olarak gebeliğin hem anne hem de bebek için sorunsuz geçirilmesi açısından gebelikte şeker yükleme testinin yaptırılması gerektiğini belirttiler.
Gebelik sürecinde, anne karnında ki fetusun çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması ve gelişim sürecini sorunsuz geçirebilmesi için hamile hanımda pek çok hormonal değişim meydana gelmektedir. Bu çeşitli değişikliklerden anne olumsuz etkilenmese bile bu sürecin kontrollü olması hem anne hem de bebekleri için önemlidir.
Gebelikte bebeğin glukoz ihtiyacını karşılamak için anne vücudu insülin direnci oluşturur. Sağlıklı bir gebelik döneminden sonrasında ise bu konum kendi kendine düzelmektedir. Bu konum tedavi gerektirmemektedir.

GEBELİKTE ŞEKER YÜKLEME  NEDİR & NASIL YAPILIR

Gebelikte şeker yükleme testi gebeliğin 24. Ve 28. Haftaları içinde anneye uygulanan diyabet testidir. Bu testte 50 gr. şeker yüklemesi uygulanır. Bu test aç ya da tok olarak uygulanabilir. Bu testin sonuçları düzgüsel çıksa bile ailesinde diyabet hastası bulunan anne adayları, doğrusu risk faktörlerini taşıyan anne adayları ikinci bir gebelikte şeker yükleme testine doğal tutulur.
Gebelikte şeker yükleme testinde anne talibindan kan alınır ve şekerli su içirilir. Bundan sonra 1 saat boyunca bir şey yiyip içilmez. Daha sonra yeniden kan alınır ve bu alınan kanda ki şeker oranı 140 ve üzeri çıkarsa annenin diyabeti olduğu kanısına varılır. Eğer anneye diyabet tanısı konulursa önce diyet verilerek tedavi edilmeye çalışılır. Anne adayı tedaviye cevap vermez ise tedaviye insülin eklenir.

GEBELİK ŞEKERİ RİSKLERİ

Gebelik esnasında ki şeker hastalığı anne adayı ve bebek için bir ekip riskleri beraberinde getirmektedir. Diyabete sahip hamile kadınlarda gebelik süresince şeker oranı gebelikte şeker yükleme testi ile devamlı izlenmelidir. Gebelik döneminde şeker düzeyleri ne kadar düzgün devam ederse, hastalığın riskleri o denli azalır.
Önce ki gebeliğinde diyabet yaşayan, ailesinde şeker hastalığı olan, gebelik öncesinde kilolu olan, yaşı 35’ten fazla olan anne adayları risk faktörleri taşımaktadırlar. Bu gibi anne adaylarının bu hastalığı göz ardı etmemesi, gebelikte şeker yükleme testi yapmış oldurması ve uzman hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.