Geleneksel Kına Elbisesi Modelleri

kina-elbisesi-modelleri
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Kına Elbisesi Modelleri ve Kına Elbisesi Resimleri

Türkiye’de biliyorsunuz ki düğünden önce, sözler, nişanlar ve kınalar olur. Hatta neredeyse bazı yerlerde dört gün dört gece düğün yapılır. Kızların kına geceleri vardır ve kına gecesinde özel bir elbise giyilir. Bu elbiseye bindalı adı verilir. Bindalı, Anadolu motiflerini ve tasarımını taşıyan, kına geceleri için hazırlanmış özel elbiselerdir.

Bu elbiseler sadece gelin olacak kıza değil, kına gecesine gelecek olan bütün kızlara dağıtılır ve kına gecesi gerçekleşir. Bindalının yüzyıllar boyu süre gelen bir tarihi vardır.

Türkiye’de mutlaka düğünde, önce söz kesilir, nişan yapılır ve daha sonra nikah veya düğün bir arada yapılır. Bütün günler için farklı bir şey giyilir ve binalı da kına gecesinde giyilmektedir.

Bindalı biraz farklı bir kumaş ile yapılır. Bazıları kendi bindalılarını tasarlatabilirler. Bazıları ise hazır satın alabilirler, hatta kiralayanlar bile oluyor. Bu yüzden, ne şekilde olursa olsun, kına gecesinde mutlaka bindalı kullanılıyor.

Bazıları sade ve normal bir düğün yaparak, kına gecesi yapmayabiliyor fakat binalı ve kına ile beraber, kına geceleri her zaman çok güzel oluyor ve unutulmaz bir gece haline geliyor. Kına gecesi, gerçekten Türkiye’nin en geleneksel şeylerinde bir tanesidir. Her yerin farklı gelenekleri vardır, fakat düğün geleneği konusunda Türkiye’yi geçebilecek bir yerin olduğunu düşünmüyorum.

Kına gecelerinde bindalı ve kına tahtı. Bu kadar hazırlık yapacak, başka hangi ülke biliyoruz.