Grip Nedir ? Gribe İyi Gelen Besinler

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Kışın ve genelde mevsim geçişlerinde pek çok rastladığımız ve rastlayınca da malesef bir türlü kurtulamadığımız hastalıklardan biri olan grip sürekli değişen A ve B virüslerinin neden olduğu bulaşıcı solunum yolu hastalığıdır, çoğu zaman vücudumuzun güçsüz düşmesinden ve sağlıklı yararlı gıdalar yemediğimiz içinde kaynaklanan bu hastalık bulaşıcıdır. Bizde bugün sizlere grip ile ilgili başlık altında sizlere bilgiler veren bol içerikli bir yazı hazırladık.

Peki genellikle neden grip oluyor olabilir ? En çok sorulan ve düşünülen sorulardan biri ise budur, grip zaten bulaşıcı bir hastalıktır size yakın olan bir kişinin hapşırması, öksürmesi el teması ile size geçebilir.

Grip belirtileri ise ; Yüksek ateş, soğuk ter ve titreme, baş ağrısı, eklem ve uzuv ağrıları, yorgunluk, bitkinlik hissi, bulantı, kusma ve ishal. Bu belirtiler genelde bir hafta sürebilir ama yorgunluk ve bitkinlik hissi birkaç hafta daha devam edebilir.

Grip kimler için daha çok tehlikelidir? Çocuklar (özellikle 5 yaş ve altı), 65 yaş üstü yaşlılar, gebeler,  solunum yolu hastalığı olanlar (astım,bronşit gibi), kalp hastalığı olanlar (kalp yetmezliği, kardiyomiyopati gibi), böbrek yetersizliği olan hastalar, karaciğer yetersizliği olan hastalar ve obezite olanlar.

  • Gribi atlatmak için veya önlemek için size yardımcı olacak meyveler ; Çilek, Portakal, Kivi, Greyfurt, Mandalina.

 

  • Gribe iyi gelen yemekler; Haşlama balık, haşlama tavuk, tavuk ve sebze çorbası, tarhana çorbası.

 

  • Gribe iyi gelen içecekler; Limonlu çay, nane limon, ıhlamur, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, Ballı limonlu çay.

 

  • Gribe iyi gelen sebzeler; Mantar, patlıcan, kereviz, pırasa, ıspanak.