Moda Terimleri Sözlüğü

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Moda Dünyasında Kullanılan Terimlerin Anlamları

Moda dünyasında kullanılan yabancı kelimeleri ve anlamalarını sizler için topladık.

Aşağıdan moda konusundaki bütün kelimeleri bulabileceksiniz.,

Aba Nedir? Ne Demektir?  Geniş, kaba,sert dokuma anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.Yünden yapılmış kaba kumaş (Sanat Terimleri Sözlüğü)

Abiye Nedir? Ne Demektir?  Sözlük anlamı “giyimli” , günlük giyimde öğleden sonra ve akşam giysilerinde uyumlu komple bir şıklığı vurgular anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Adventure Nedir? Ne Demektir?  Macera, serüven anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Agraf Nedir? Ne Demektir?  Giyim eşyasını kapatmaya, birleştirmeye, alttan tutturmaya yarayan metal çengelli ve halkası bulunan bir tutturmalıktır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Ajur Nedir? Ne Demektir?  Delikli örgü veya dikiş

Aksesuar Nedir? Ne Demektir?  Detay, ayrıntı anlamına gelir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Sanat eserinde ikinci derecede gelen şeyler için kullanılan bir sözcüktür anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Alpaka Nedir? Ne Demektir?  Kuru, parlak görünüşlü, tiftik karıştırılarak dokunan bir kumaş, yazlık elbise yapımında da kullanılır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Alamode Nedir? Ne Demektir?  Moda olan, ilgi çeken ve çok tutulan anlamındadır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Anvelop Nedir? Ne Demektir?  Üst üste kapanan model anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Androgyn (Androjen) Nedir? Ne Demektir?  Androjen stil erkek ve kadın modasında aynı kesimlerin kumaş ve detayların kullanılması anlamına gelir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Aplike Nedir? Ne Demektir?  Düz veya desenli bir kumaştan kesilmiş motiflerin bir başka kumaşa işlenmiş durumudur anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Apre Nedir? Ne Demektir?  Dokumacılıkta kumaş veya derinin cilalanmasında kullanılan maddedir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Asker Çuhası Nedir? Ne Demektir?  Kaba ve hafif keçeleşmiş, askeri elbise yapımında kullanılan kumaş türüdür anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Atlas Nedir? Ne Demektir?  Satene benzer anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Yalnız kumaşın yüzünde çözgü ipliği daha çoktur ve atkı iplikleri daha kalındır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Avangart (Avant-garde) Nedir? Ne Demektir?  Öncü, çağdaş ama çağdaşlığında ötesinde özgür ve özgün olma anlamına gelir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Serbestçe düzenlemeler, karşıtlığın birbirine uyumu anlamında da kullanılır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Avangart tarz Nedir? Ne Demektir?   Geceye dönük  avangart giyim tarzında ise, midi boylar  asimetrik, yırtmaçlı ve düğme patlarından tatbik edilen yırtmaç efektleri anlamındadır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Batik Nedir? Ne Demektir?  Doğuda binlerce yıldır uygulanan, ilk kez XVII anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Yüzyılda Hollandalılar tarafından Avrupa’ya getirilmiş olan bir kumaş baskı ve kumaş boyama tekniği anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Kumaş bal mumu tabakaları ile yer yer desen özelliğine göre örtülerek  boyama yapılır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Daha sonra bal mumu çözdürülür ve böylece istenen desen sağlanmış olur anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Blazer Nedir? Ne Demektir?  Kruvaze kapanan metal düğmeli spor ceket anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Bluzan (Blouson) Nedir? Ne Demektir?  Fransızcadan Türkçeye bluzan olarak geçmiştir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Kalçaya sıkıca oturarak biten kısa ve bol, spor bluz anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Body Nedir? Ne Demektir?  İngilizce vicut anlamına gelir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Giyimde ise vicudu mayo gibi saran ve bacak arasında birleşen kıllu, kolsyz giysidir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Bootie Nedir? Ne Demektir?  Kısa bot

Biye Nedir? Ne Demektir?  Kol, yaka, etek vb anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.  giyside kenarlara geçirilen aynı ya da başka kumaşla dikilen ince şerit anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Brokar Nedir? Ne Demektir?  Altın ve gümüş desenleriyle süslü, zengin bir oryantel ipektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Capri Nedir? Ne Demektir?  Boyu dizin altında olan pantolon anlamındadır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Country (İng anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.) Nedir? Ne Demektir?  Kır veya köye ait, kaba stil anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Cool Chic Nedir? Ne Demektir?  Sık, feminen ve çabasız görüntünün adı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Çizgi Nedir? Ne Demektir?  Hareket halindeki noktanın belirli bir yönde gidişidir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Sanatsal zincirinde, sembolik , iş görmek için bulunmuş bir grafik öğesidir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Çima Nedir? Ne Demektir?  Giyimde 1mm üstten çekilen süs dikişidir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Demode Nedir? Ne Demektir?  Modası geçen anlamına gelir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Diagonal Nedir? Ne Demektir?  Verevine çizgilerdir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Distortion (Distorsiyon) Nedir? Ne Demektir?  Çarpıtmak, biçimini bozmak, kırmak, bükmek, tahrip etmek, deforme etmek anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Doku Nedir? Ne Demektir?  Görme ve dokuma duyularıyla kavranabilen, homojen, yüzeysel etki öğesi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Domese Nedir? Ne Demektir?  “Domesko” adı da verilen dokuması kendinden desenli Hint kökenli bir kumaş çeşididir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Döminent Nedir? Ne Demektir?  Ara renk anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Resimde iki ton arasındaki ara renk anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Döpiyes Nedir? Ne Demektir?  Yaygın olarak görülen bu deyim Fransızca iki parça anlamına gelen deux piéces sözcüklerinden üretilmiş etek ve ceketten oluşan giysi demektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Drapaj Nedir? Ne Demektir?  Drape gibi dökümlü asimetrik modellerin kumaş, kağıt vb anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.  malzeme ile manken üzerinde çalışılması anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Drape Nedir? Ne Demektir?  Birçok büzgünün bir yerde toplanmış hali anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Kelime anlamı buruşmuş, kırışmış demektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Kumaşın giysi yapımında ince pililerle işlenerek kullanılması anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Bu kullanım belde, bedende veya kalça üzerinde, giysinin belli bir bölgesinde olabildiği gibi giysinin tümünde de olabilir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Dublifast Nedir? Ne Demektir?  Çift yüzlü kumaş, iki taraflı kumaş anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. İki kumaş dokunup ortada ipliklerle birleştirilir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. İki yüzün renk ve deseni birbirinden farklı olabilir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Düşes Nedir? Ne Demektir?  Parlak, düzgün, akıcı, ağır bir saten kumaştır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Empirme Nedir? Ne Demektir?  Değişik renkte boya kullanılarak kumaş üzerine desen ve zemin basma işlemi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Espadril Nedir? Ne Demektir?  Bez ayakkabı

Fay Nedir? Ne Demektir?  Atkıda hafif bir çıkıntı yaparak sıkıca dokunmuş parlak bir ipektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Flat Nedir? Ne Demektir?  Düz yassı topuk anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Floral Nedir? Ne Demektir?  Çiçekli

Frotaj Nedir? Ne Demektir?  Sürtme, belli dokulu yüzeylerin üzerine kağıt konularak alttaki görüntünün  alınması için boya ile yüzeyin ovalanması anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Gaze Nedir? Ne Demektir?  5mm, 7mm üstten çekilen süs dikiştir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Güvez Nedir? Ne Demektir?  Mora çalan koyu kırmızı renk anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Haute Couture  (Türkçe okunuşu: otkutür) Nedir? Ne Demektir?  kişinin özel beğenisine göre tasarlanmış, özel tasarım elbise anlamına gelen ve Fransızca‘dan gelen bir moda terimidir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.  Gelinlik buna en iyi örneklerden biridir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Himation Nedir? Ne Demektir?  Kalın ve uzun pelerin biçimde antik Yunan giysisi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Hint Sarısı Nedir? Ne Demektir?  Kehribar sarısına yakın bir tür sarı renk anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Honan ipeği Nedir? Ne Demektir?  Çin’de ham tussah ipeğinin dokunduğu yerin ismini alan ipektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.Şantungdan daha pürüzsüzdür anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

İpek Nedir? Ne Demektir?  İpek böceği kozaları çözülerek çıkarılan ve dokumacılıkta kullanılan çok esnek ve parlak tel anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

İpek Saten Nedir? Ne Demektir?  Pürüzsüz parlak ipektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Jorjet Nedir? Ne Demektir?  Karışık, krep dokulu bir ipektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Şifondan daha ağır ve akıcı bir kumaştır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Kardigan Nedir? Ne Demektir?  Önden düğmeli örgü ceketler anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Kitsch Nedir? Ne Demektir?  Almanca “Verkitschen” kelimesinden türeyen kitsch, bir şeyin yerine bir başka şeyi koymak anlamına gelir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Klasik Nedir? Ne Demektir?  Zamanı olmayan çeşitli sezonsal modifikasyonlarla herzaman aktüel olan klasik giyim anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Koleksiyon Nedir? Ne Demektir?  Giyim profesyonelleri ve özellikle kreasyon terzilerince basına ve alıcılara tanıtılan modellerin tümü anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Mevsimlik koleksiyonlar hazırlayarak bunları canlı mankenler üzerinde tanıtma düşüncesini 1858’de Charles Frederic Worth ortaya attı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Kompoze (Fr anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.  Compozé) Nedir? Ne Demektir?  Sakin, yalın anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Konfor (Fr anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.  Confort) Nedir? Ne Demektir?  Günlük hayatı kolaylaştıran, rahat anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Kontrast (İng anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.  Contrast) Nedir? Ne Demektir?  Her türlü sanatsal kompozisyonda renk değerleri yada diğer nitelikler açısından öğeler arasındaki karşıtlık anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Karşıt, aykırı, renklerin, duyguların, etkilerin zıtlaşması anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Kontur Nedir? Ne Demektir?  Etraf çizgisi anlamındadır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Kesimde ve çizimde biçimin sınır çizgisi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Taslak çizgilerden farkı anlatım kararlılığıdır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Kreasyon Nedir? Ne Demektir?  Kişisel yaratıcı gücün giyimin tarihsel evrimi ışığında çağdaş koşullarla birleşmesinden oluşan renksel ve çizgisel bir tasarımdır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Krep Döşin Nedir? Ne Demektir?  Yumuşak ve akıcı, buruşmaz yüksek kalite bir ipektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Krokodil Nedir? Ne Demektir?  İşlenmiş timsah derisi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Loafer Nedir? Ne Demektir?  1800’lü yıllarda ingiliz kraliyet ailesi için icat edilen, kenarlarındaki deliklerden ip geçtiği için kolayca esneyenler de “side-gusset”ler anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Zamanında amerikan öğrencilerinin ayakkabının önündeki ince yarığa bozuk para sokarak kendi tarzlarını yarattıkları için almış bu ismi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Look Nedir? Ne Demektir?  Görünüş ifade, tarz anlamında kullanılır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Manşon ( Fr anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Manchon) Nedir? Ne Demektir?  İçinde soğuk havalarda ellerin sıcak tutulduğu aynı zamanda çanta görevi de olan rulo biçiminde kürk anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Rus aristokrasisi kızaklarda ellerini ısıtmak için yaygın olarak kullanılırdı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Bu pratik aksesuar sonraları Avrupa’ya da yayıldı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Masculin Nedir? Ne Demektir?  Erkeksi giyim tarzı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Melanj Nedir? Ne Demektir?  Karışık şey, muhtelif şeylerden ibaret anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Metropolitan Nedir? Ne Demektir?  Büyük şehre ait anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Mink Nedir? Ne Demektir?  Küçük memeli olan vizonun kürkünden yapılan kürk anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Missomi Nedir? Ne Demektir?  Bir çeşit tüylü iplik anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Mistik Nedir? Ne Demektir?  Esrarlı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Moda (İng anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Fashion) Nedir? Ne Demektir?  Giyim, davranış, ev döşeme, makyaj gibi alanlarda topluma ya da toplumun geniş bir kesiminde yaygın, ortak tutum ve anlatım özellikleri bütünü anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Moda Resmi Nedir? Ne Demektir?  1770’ten itibaren elbise modellerinin silüet üzerinde artistik biçimde çizmek anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Modelist Nedir? Ne Demektir?  Modacının yarattığı modeli giysiye dönüştürmek üzere çizgi aşamasından alarak malzeme ile kalıplara dönüştüren teknisyen anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Modernlik Nedir? Ne Demektir?  Yılların akımlarını spor elementlerle birleştirip gelecekte yaşatmak isteyen giyim tarzı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Muare Nedir? Ne Demektir?  Su dalgası ya da ağaç kabuğu gibi yanardöner görünüşlü, taftaya benzer bir kumaştır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Mutasyon Nedir? Ne Demektir?  Değişim, başkalaşma anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Nocturne Nedir? Ne Demektir?  Hayali, rüya gibi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Optimist Nedir? Ne Demektir?  Yaradılış gereği her şeyin iyi yanını görme eğilinde olan, iyimser anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Organze Nedir? Ne Demektir?  Şeffaf bir ipektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Sertçe ve haif parlaktır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Ornate Nedir? Ne Demektir?  Şatafatlı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Polikromi Nedir? Ne Demektir?  Çok renklilik anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Pret A Porter Nedir? Ne Demektir?  Hazır giyim, konfeksiyon anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Prezantasyon Nedir? Ne Demektir?  Arz, takdim etmek, sunuş, huzura çıkma anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Promosyon Nedir? Ne Demektir?  Bir ürünün kamuya tanıtımı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Proporsiyon (Proportion) Nedir? Ne Demektir?  Nispet, oran anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Parçaların birbirine olan oranları, parçalar arasındaki ilişkiler anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Proses Nedir? Ne Demektir?  Süreç anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Prototip Nedir? Ne Demektir?  Ele model olarak alınan esas orjinal, numune anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Prova Nedir? Ne Demektir?  Bir şeyin amacına uygun, istenen deüzeyde olup olmadığını anlamak için yapılan deneme anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Bir giysiye son biçimini vermeden önce giysiyi giyecek kişinin üzerinde yapılan düzeltme anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Raport Nedir? Ne Demektir?  Kumaş yüzeyinde görülen biçimlerin, kumaş deseninde tekrar eden en küçük birimidir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Reprezantasyon Nedir? Ne Demektir?  Temsil etme veya sanat tarihinde figür resmi anlamında kullanılır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Retro Nedir? Ne Demektir?  Modada geçmişe dönüş eğilimi için kullanılır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Ritim Nedir? Ne Demektir?  Çizgi, tuş vb anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. değerlerin bir uyuşum içinde tekdüzelikten kurtulmuş bir estetik yaratmış olarak hareket sağlayışı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Bir sanat yapıtında biçimlerin uyuşumuyla elde edilen akıcılık veya devamlılık anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Sadelik Nedir? Ne Demektir?  Net ve basit formlarla yalınlıktaki güzelliği yaratan giyim anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Sangin Nedir? Ne Demektir?  Demir oksitli, kremit renginde bir boyadır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Sepya Nedir? Ne Demektir?  Sepia anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Siyaha çok yakın tonda koyu kahverengi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Mürekkep balığından elde edilir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Silüet (Fr anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Silhouette) Nedir? Ne Demektir?  Bir insanı profilden ve kesin konturlarla sınıflandırılmış bir leke biçiminde betimleyen resim anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Skinny Jean Nedir? Ne Demektir?  Tayt gibi vücudu saran jean modeli anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Slim-fit Nedir? Ne Demektir?  Üzerimize oturan ve kişiyi daha ince gösteren dar kalıptaki giysilerdir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Sock Nedir? Ne Demektir?  Eskiden komedi aktörlerinin giydikleri bir çeşit pabuç anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Kısa çorap anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Sofistike Nedir? Ne Demektir?  Yapmacıklı, hayatta çeşitli yöntemler uygulayıp doğallığını kaybetmiş kimse anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Karmaşık yapılı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Soft Nedir? Ne Demektir?  Yumuşak, sakin, nazik, uysal anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Soket Nedir? Ne Demektir?  Kısa çorap anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Spiritüal Nedir? Ne Demektir?  Tinsel, manevi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Stil Nedir? Ne Demektir?  Sanatçının eserlerindeki müşterek anlatım tarzı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Stiletto Nedir? Ne Demektir?  Yüksek ve ince topuklu kadın ayakkabısı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Stilist (Fr anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Styliste) Nedir? Ne Demektir?  Bir moda koleksiyonunun ürünlerinde kendi yaratıcılığı ya da seçimiyle, çizgileri ve kullanılacak malzemeyi belirleyen ve bu ürünlerin hazırlanışını denetleyen kişi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Giysi, ayakkabı, lüks maroken eşya vb anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.  gibi bir kreasyon alanında uzmanlaşmış moda desinatörü (Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi)

Straples Nedir? Ne Demektir?  Omuzları tamamen açıkta bırakarak vücudu saran ve belde biten küçük giysi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Şifon Nedir? Ne Demektir?  Şeffaf ve hafif bir kumaştır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. İpek ya da sentetik olabilir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Şömizye Nedir? Ne Demektir?  Belli biçimdeki bluz anlamında kullanılır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Küçük yakalı takma kollu, kolları manşetli ve önden düğmeli klasik bluz anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Tayyör ( Fr anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Tailleur) Nedir? Ne Demektir?  Fransızcada terzi anlamında da kullanılır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Giysi bütünlüğünü yansıtarak vücuda oturan etek ve ceket takımı anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Ton Chauds (Sıcak Tonlar) Nedir? Ne Demektir?  Kırmızıya doğru turuncu ile başlayan, sarıdan kahverengiye kadar derece derece giden tonlardır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Ton Lokal Nedir? Ne Demektir?  Esas ton, temel ton, varlıkların temel rengi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Ton Monte Nedir? Ne Demektir?  Yükselen ton, şiddetli ton anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Ton Nedir? Ne Demektir?  Boyalı bir cismin parlama ve kuvvet derecesi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Resimde aynı rengin açıktan koyuya derecelenmesi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Tonlama Nedir? Ne Demektir?  Bir kompozisyonda devamlı kullanılan renk düzenlenmesi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Tonsfroids (Soğuk Tonlar) Nedir? Ne Demektir?  Beyaz olan, limon sarısından, yeşil ve mavili, siyaha kadar olan tonlardır anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Tranquil Nedir? Ne Demektir?  Sakin, huzurlu anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Trend Nedir? Ne Demektir?  Eğilim, yöneliş anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Trend setter Nedir? Ne Demektir?  Modayı, trendleri belirleyen kişi anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Triko Nedir? Ne Demektir?  İnce gözenekli ve rahat dokuma anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Truvakar Nedir? Ne Demektir?  Fransızcadaki sözlük anlamııyla çeyrek demektir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Giyimde ise uzun ceket veya kısa manto anlamının yanı sıra dirsekte biten kol boyunada denir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Tweed Nedir? Ne Demektir?  Yüzeyi kabarık dokunan yünlü kumaş anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Ultramarin Nedir? Ne Demektir?  Lacivert renk anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Unisex Nedir? Ne Demektir?  Tek cins anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Urban Nedir? Ne Demektir?  Şehir yaşamı

Valör Nedir? Ne Demektir?  Aynı rengin en koyusundan, en açığına kadar derecelerine denir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Vintage Nedir? Ne Demektir?  Eski geçmiş döneme ait tek ve özel parça ya da koleksiyonlara denilmektedir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.

Volan (Fr anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Volant) Nedir? Ne Demektir?  Verev kumaştan kavisli olarak kesilip, giysiye dar kenarlarından düz eklendiğinde geniş tarafıyla fırfıra dönüşen parça anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Fırfır yapılacak parça düz kesilip  büzgülerle zenginleştirilir anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır. Volanda ise büzgü yoktur anlamında moda dünyasında  kullanılmaktadır.