Nasıl Doğru Besleniriz?

Besinlerin Kalori Değeri
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Az yiyerek hala kilo almaya devam edenlerin asıl problemi yanlış beslenmek.Peki doğru beslenme nasıl olmalıdır ? Diyet listelerine uyamayanlar,bir iki gün uyguladıktan sonra sıkılanlar,nasıl zayıflayacağını bilemeyenler veya uzmana danışmayan kişiler için doğru beslenmenin yollarını sizlere anlatacağız.’Öğle şu besinleri yiyin,akşam şu besinleri’ diyerek açıklama yapmayacağız.

Günlük hayatınızda,işinizde,okulda,evde uygulayabileceğiniz yöntemlerini anlatıyoruz.

 

Beslenme şekillerinin yanı sıra ana maddeniz ‘Su’ olmalıdır.Su içmeyen bir insan doğru beslenemez.Çok su içebilen bir kişi zaten günlük 2-3 litreyi rahat tüketebilir.Su içmeyenlerde artık sevmeli ve günde 2.5 litreden aşağı su tüketmemelidir.Su hayatınızın bir parçası olmalı.

 

Diğer bir notumuz ise ‘Hareket’ .Değerli ziyaretçiler hareketsiz de kilo veremezsiniz.İstediğiniz diyeti uygulayın,az yiyin çok su için ama hareket etmezseniz zor kilo verirsiniz.Hem su hem hareket bize 2 kat daha kilo vermemiz için yardımcı olacaktır.Spor yaparken azar azar su tüketelim ama çok tüketelim.Yorulduktan sonra çok su içmeniz nedeniyle mideniz şişer ve koşamazsınız.  Doğru beslenme önerileri konusuna geçebiliriz.

 

Doğru beslenmenin zihni açtığı da uzmanlar tarafından kanıtlandı.

 

DOĞRU BESLENME LİSTESİ

– Aç olmadığınız da yemek yememeye özen gösterin.Çünkü zaten midedeki besinler sindirilirken yeni tüketeceğiniz besinler ile organlarınız yorulacaktır.Aç iken de tam doymadan kalkın.Midenizi iyice doldurmayın.Yüzde 75 doyma kuralını uygulayın.

– Mümkün olduğu kadar karıştırmamaya çalışın.Ağır yemekleri aynı anda yemeniz sağlıklı olmayacaktır ve bir doğru beslenme şekli değildir.

– Yaz aylarında serin ve sulu gıdalarını tüketin.Suyu olabildiği kadar çok için ve kış aylarında ise kuru ve sıcak besinler tüketin.

– Kola ve diğer asitli içecekler,içinde tatlandırıcı bulunan yiyecekler ve içecekler tüketmeyin.Şekeri gerekirse tüketmeyin veya azaltın.

– Besinleri ağzınızda iyice çiğneyin.Hızlı yemek yemek kilo almanın nedenleri arasındadır.İyice çiğnemeniz asitliğini arttırır ve midede rahat sindirilirler.

– Yemek sırasında su veya sıvı tüketmeyin. Sindirim yavaşlar, fermantasyona izin verecek şekilde tükürük ve mide salgıları sulanır.

– Günde toplam 15 bardak su tüketin.Emin olun daha çok rahatlayacaksınız ve kilo vermeniz kolaylaşacak.

– Her yemekten sonra 3 bardak su içmeniz yararlı olacaktır.

– Hastayken, ateşiniz varken sulu gıdalar tüketin. Duygusal çöküntü yaşıyorsanız, kızgın, endişeli ve üzüntülü iseniz yemek yemeyin. Çünkü bu durumda sindirim sistemi kapanır ve çalışmaz. Yediğiniz her şey kalır, asit ve toksin üretir. Bu durumlarda oruç tutmak iyidir.

– Ne yediğinizin bir önemi olmasa da önemli olan ne kadar yediğinizdir.

– Çok yiyen beden her zaman hastalığa müsait olan bedendir.

 

Doğru beslenme ilkeleri 

 

dogru-beslenme-listesi dogru-beslenme-onerileri