Papatya Çayının İnsan Vücudunda Etkileri

 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

En şifalı çaylar denildiğinde aklımıza gelen çaylardan bir tanesi de papatya çayıdır, hem cilde hemde bir çok hastalığa iyi gelen papatya çayının bir çok faydası vardır. İlkbahar geldiğinde papatyanın faydalarını bilen çoğu insan kendileri toplayıp papatyaları kurutuyor veya aktarlardan bu çayı alıyorlar. Papatya çayı birçok hastalığa ve cilde iyi gelmesiyle birlikte bizi zihinsel ve ruhsal olarak da aşırı derecede rahatlatmaktadır.

İşte Papatya Çayının Faydalar:

 • Rahat Uykuya Dalmanızı Sağlar

Eğer rahat uyku uyuyamıyorsanız veya uyuduğunuz vakitler sürekli uyanıyorsanız papatya çayı bu sorununuza çok etkili olacaktır. Bir araştırmaya göre papatya çayı tüketen insanlar tüketmeyenlere göre 15 dakika daha erken uykuya dalıyor ve geceleri uyanma sorunundan kurtulmuş oluyorlar.

 

 • Depresyondan Kurtulmanıza Yardımcı Olur

Papatya çayı stresle ve sinirle savaşan en etkili çaylardan birisidir aynı zamanda ruhsal,zihinsel rahatlamanızı da sağlar.

 

 • Kalp Sağlığına İyi Gelir

Papatya çayı, flavonoid içeriği sayesinde yaşlı erkeklerde koroner kalp hastalıklarından ölme riskini azaltmaktadır. 

 

 • Dişleri Ve Diş Etlerini Sağlıklı Tutar

Papatya çayı, ağızda ki enfeksiyonlar ile savaşır bu sayede ağız ve dişlerin yarattığı ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olur.

 

 • Cilt Sağlığına da İyi Gelir

Papatya, sağlıklı ve yumuşak bir cilde sahip olmanız açısından da etkilidir ayrıca antibakteriyel ve anti-inflamatuvar özelliği ile ciltteki ki rahatsızlıkları önler, cildin daha genç görünmesini sağlar.

 

 • Kanserle Savaşır

Papatya çayının içinde ki apigenin adlı oksidanlar cilt,prostat, rahim ve meme kanserlerine karşı savaşmaktadır. 

Ayrıca bir araştırmaya göre haftada 2-6 defa papatya çayı tüketen 537 birey üzerinde yapılan bir araştırmada bu bireylerin tiroit kanserine yakalanma oranı düştüğü gözlemlenmiştir.

 

 • Ağrı Azaltıcı Etkisi Vardır

Papatya bazen bitkisel aspirin olarak da adlandırılır, eski zamanlarda genellikle ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Tek başına ya da anti-inflamatuvar bileşenler ile birlikte ağrıları, tıkanmaları, kızarmaları ve şişkinlikleri engellemek içinde kullanılmaktadır.

 

 • Sindirime Yararlıdır

Papatya çayının sahip olduğu anti- inflamatuar özelliğinden dolayı papatyanın ishale iyi geldiği görülmektedir.  Aynı zamanda papatya çayı mide rahatlatmaktadır ve mide bulantısı ve gaz sancısı gibi sorunlarında giderilmesinde etkilidir. 

Ek olarak papatya çayı; gaza, reflüye, hazımsızlığa, anoreksiyaya ve kusmaya çözümdür.