Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Herkesin sıkça karşılaştığı bu problemdir saç dökülmesi bizde sizler için saç dökülmesine iyi gelecek besinleri güzelce sıraladık.

Saç dökülmesinin bir çok sebepleri olabilir mesela mevsimsel değişiklikler,demir eksikliği, hormon problemleri, deri sorunları, vitamin-mineral eksiklikleri ve yanlış beslenme olarak bir sürü nedenleri olabilir fakat haddinden fazla bir dökülme sorunu ile karşı karşıya iseniz saçınızda güçsüzlük, cansızlık veya azalma hissediyorsanız doktorunuza gitmenizi tavsiye ederiz.

  • C Vitamini İçeren Meyvenler

Portakal, greyfurt, karpuz veya çilek gibi C vitamini açısından güçlü olan meyveler bağışıklık sistemimizi güçlendirmesine yardımcı olur, ayrıca hava kirliliği, güneş ve saçımıza zarar veren doğal faktörlerden de korunmamıza yardımcı olur.

 

 

  • Roka, Ispanak Ve Yapraklı Sebzeler

Demir eksikliği de saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biridir çünkü demir eksikliği oksijen seviyesini düşürür buda saç diplerine yeterince oksijen taşınmamasına yol açar. 

Demir eksikliğine en iyi gelen besinler ise yapraklı sebzelerdir bunlar ise ; (Roka,Nane,Ispanak,Maydanoz,Pazı) ‘dır. 

 

 

 

  • Balık ve Deniz Ürünleri 

Özellikle Karides gibi deniz ürünleri saç dökülmesini engeller çünkü balıkta bulunan çinko hormonları düzenler ve saç köklerini güçlendirir bu sebeple balık, midye gibi deniz ürünleri saç dökülmesine karşı çok etkilidir.

 

 

 

 

  • Sarımsak 

Çoğu derdin devası olan sarımsak saç dökülmesine karşı da epey etkilidir. Sarımsak saç derisini toksinlerden temizler ve saç derisine yakın bölgelerdeki kan dolaşımını arttırır, sarımsak bu etkileriyle saç dökülmesine karşı iyi gelir hatta yeni saçların bile çıkmasına yardımcı olur sarımsağın bu özelliklerinden faydalanmak için onu çeşitli karışımlar içinde kullanarak saç derinize işlemesini sağlayabilirsiniz.

 

 

  • Soğan 

Soğanda yer alan kükürt kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve yeni saçların çıkması için gerekli olan kolajen üretimini artırır. Soğanı da sarımsak gibi çeşitli karışımlar içinde kullanarak saç derinize işlemesini sağlayabilir öyle tüketebilirsiniz.

 

 

 

  • Kuru Yemişler 

Ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler E vitamini açısından çok zengindir, E vitamini ise saçın uzaması için ihtiyaç duyulan vitaminlerin başında geliyor. Bu nedenle kuru yemişler saçların sağlığına açısından oldukça etkilidir.